שרלוק חקירות איכות - חברת חקירות שתחשוף עבורך את כל האמת

למעלה מ- 49 שנות עיסוק בחקירות ומודיעין

חייגו אלינו:

נשמח לעמוד לשירותכם
ולייעץ בכל עת!

מה חשוב לדעת על בדיקת פוליגרף?

תוכן עניינים

דרושה לכם בדיקת פוליגרף?
הגעתם למקום הנכון – שרלוק חקירות איכות לשירותכם בכל עת!
 
בדיקת פוליגרף נועדה לאבחן ולגלות דוברי שקר. כן, זה מה שנכון יותר לומר עליה, למרות שבטעות השתרש בעברית השם מכונת אמת, בעוד שהמונח גלאי שקר, מתאים הרבה יותר, אף שהשימוש בו פחות שכיח.
מטרתן של בדיקות פוליגרף אם כן היא לאשש או להפריך את גרסתם של נבדקים בפוליגרף, בדבר מעורבותם במעשה כזה או אחר שאודותיו הם נשאלים בעת הבדיקה.
 
בבואנו לעסוק בנושא בדיקת פוליגרף צצות ועולות מספר שאלות וכאן ננסה להשיב על כמה מהן:
 
• האם הבדיקה קבילה כראיה בהליך משפטי?
בהליכים משפטיים אזרחים, כאשר הצדדים לסכסוך מסכימים לכך ביניהם, מאפשר בית משפט אזרחי את קיומה של בדיקת פוליגרף ואף מייחס לה משקל נכבד, אם כי גם כאן אין הוא “חותמת גומי” והשופט הוא המחליט הבלעדי.
במשפט פלילי לעומת זאת, אין כל קבילות לבדיקות הפוליגרף ולמעשה אסור אפילו להזכיר את קיומן של כאלה, אם התקיימו, באוזניו של השופט.
 
• אם הבדיקה אינה קבילה בהליך פלילי מדוע משתמשים בה לחקירות?
גורמי חקירה המקיימים חקירות פליליות כמו למשל משטרת ישראל או מצ”ח, משתמשים בבדיקות פוליגרף כחלק מכלל פעולות החקירה שהם מבצעים ובעיקר לשם סינון ואבחון ראשוני של חשודים, אך לא לשם הגשת ממצאי הבדיקה בתור ראיה משפטית.
 
• האם התרגשותו של נבדק בבדיקה, עלולה להשפיע על ממצאי הבדיקה?
זה אך טבעי שאדם העומד לפני בדיקה העלולה להשפיע על חייו בצורה כזאת או אחרת, יתרגש ברמה כלשהי לפני הבדיקה. בודק פוליגרף מנוסה ומיומן, אמור לזהות התרגשות זאת, לאמוד את עוצמתה ולנטרל אותה מהתוצאות והממצאים.

• עד כמה בדיקות אלו נחשבות אמינות?
מקובל לדבר על רמת אמינות של למעלה מ-90%, אולם כאשר מדובר על בודק פוליגרף מוסמך, מנוסה ומיומן, המשתמש בציוד בדיקה אמין (כיום כמעט כל הבודקים משתמשים במכשיר פוליגרף ממוחשב) ובתנאי בדיקה טובים, ניתן בהחלט לדבר גם על רמות של כ-95%.
 
• האם יש סוג של בדיקת פוליגרף ברמת אמינות גבוהה יותר?
כן, ישנן בדיקות פוליגרף הנחשבות אמינות יותר, המכונות בדיקות פח”מ (פרטי חקירה מוכמנים, או מוסתרים) או מקובלות גם בשם “בדיקת שיא מתח”, שבהן הנבדק נשאל שאלות שאת התשובות להן יודעים בוודאות רק מי החוקרים ומי שביצע את המעשה. תגובות מסוימות של הנבדק ביחס לשאלות אלה, יכולות להצביע על מעורבות שלו במעשה, ברמה גבוהה עוד יותר ואפילו קרובה ל-100%.
 
• האם יש דברים שאותם לא ניתן לבדוק בבדיקה?
כן בהחלט. לא ניתן למשל לבדוק מה חשב אדם מסוים בעת שביצע עבירה, מה היו רגשותיו או תחושותיו. אי אפשר למשל לשאול “האם בזמן השוד, חשבת על… “
בדיקת פוליגרף יכולה לבדוק חשד לביצוע מעשה ממשי בפועל – עשית או לא עשית? כן, לא, שחור, לבן…
 
• האם יש כאלה שאינם יכולים לעבור בדיקת פוליגרף?
כן, יש כאלה שבודקי הפוליגרף נמנעים מלבדוק ובהם למשל חולים המשתמשים בתרופות פסיכיאטריות, חולי נפש, נשים בהריון, נבדקים הסובלים מכאבים, או למעשה גם כל אדם שאינו מוכן להיבדק מרצונו הטוב והחופשי.

מאמרים נוספים​
איכון סלולרי

איכון סלולרי

איכון סלולרי הוא תהליך לזיהוי מיקומו של טלפון נייד, בין אם הוא נייח או נע. איכון סלולרי יכול להתבצע על ידי מספר טכנולוגיות, כגון ריבוי

קרא עוד»

משפט חוזר

“משפט חוזר” הנו הליך משפטי המאפשר לבית המשפט העליון להורות על עריכת משפט חוזר – במשפט פלילי – חרף העובדה שהפסיקה היתה בו סופית. זהו

קרא עוד»

משרד חקירות פרטי

חקירות זה תחום שנתפס בדמיוננו כרומנטי, וזאת בעיקר בגלל התרבות הפופולארית. חוקרים פרטיים הם דמויות אהובות במיוחד על הסופרים בכל הזמנים. כולנו גדלנו על סיפורי שרלוק

קרא עוד»
חוקרים פרטיים מחירים

להיות חוקר פרטי

משרד חקירות שרלוק מספק שירותי חקירות פרטיות בתחומים מגוונים ללקוחות פרטיים ועסקיים בארץ ובעולם. המשרד מנוהל על ידי מוקה קריגר, חוקר פרטי ברישיון משרד המשפטים

קרא עוד»

בדיקות כלכליות

מקיפות​

חוקי, אמין
וברישיון משרד המשפטים 1468/75